ट्रेंडिंग:

>> अर्जेन्टिनामा राष्ट्रपति पदका १७ बढी आकांक्षीबीच प्राथमिक निर्वाचन >> ललिता निवास जग्गा प्रकरणमा गल्ती गरेको छैन : नेपाल >> सडक जाम गर्ने निर्माण व्यवसायीको चेतावनी >> ‘आन्तरिक विशेष अभियान’ ले पार्टीलाई तल्लो तहसम्म बलियो बनाउछ—पुष्पा भुषाल >> युरोप भ्रमण छोट्टाएर स्वदेश फर्किए नेपाल >> जनमत पार्टीकी अनिता देवीले लिइन् मन्त्रीको सपथ >> कर्णाली तटीय क्षेत्रमा उच्च सतर्कता अपनाउन आग्रह >> केरामा पनि बिचौलियाकै राजः किसान उत्पादन गर्छन्, व्यापारी लाभ लिन्छन् >> महाकालीमा पानीको सतह बढ्यो >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक आज पनि बस्दै,उच्चस्तरीय छानवीन समितिबारे निर्णय हुने >> ‘गण्डक टापु पार्क’ को सपना >> विश्व हात्ती दिवसः हात्ती जोगाउनै सकस >> आफै नसुध्रिएको बाल सुधार गृह >> लुम्बिनी प्रदेशः कृषिमा क्रमभंगता किन ? >> सियारीमा न्याय तौलिदै तारा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ‘कुनै पनि पीडितले अन्याय सहनु हुँदैन’— न्यायाधिस कार्की >> एकिकृत समाजवादी पाल्पाको अध्यक्षमा शाही >> कांग्रेसको चेतावनी : सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय समिति नभए समर्थन फिर्ता >> माग पूरा नभए थप आन्दोलन गर्ने शिक्षकको चेतावनी >> दाङमा चेक बाउन्स मुद्धाका फरार प्रतिबादी पक्राउ >> बर्षाका कारण सल्यानमा घर भत्कियो >> हवाई टापु डढेलोः ज्यान गुमाएकाको शव परिवारलाई बुझाउन चुनौति >> विद्युत खरिद बिक्री सम्झौता सम्बन्धी प्रतिवेदनको इप्पानद्वारा स्वागत >> सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय छानवीन आवश्यक : डा. शेखर >> बंगलादेशी नागरिकहरुलाई बन्धक बनाइ फिरौती असुल्नेहरु पक्राउ (भिडियो सहित) >> सुन तस्करीमा संलग्न देखिए पदमा बस्दिन : अर्थमन्त्री >> खोलाले बगाएका बृद्ध मृत फेला >> युवा संघद्वारा वृक्षारोपण र डेंगुविरुद्ध सचेतना >> सत्ता समीकरण फेरिन्न : अर्थमन्त्री >> रोटरी डाउनटाउनले बाड्यो ५० विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक >> पत्रे खोलाले बगाउँदा एकजना बेपत्ता >> प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिनुपर्ने हो : ओली >> एमालेको विशेष पत्रकार सम्मेलन : उच्चस्तरीय छानवीन समितिको अडान छाड्दैनौं >> जीवन कर्कलाको पानी हो, बाँचुन्जेल राम्रो काम गर्नुपर्छ : भैरव रिसाल >> साउन सकिंदै गर्दा पनि आएन हरियो चुरामा लहर >> १४ बुंदे माग राखेर चिकित्सा शिक्षा सरोकार संघर्ष समिति आन्दोलनमा >> मन्त्रीद्वय किंराती र मोदी आउट, नयां दुई मन्त्रीको सपथ आजै >> सुन तस्करी र संसद् अधिवेशनबारे एमालेले विशेष पत्रकार सम्मेलन गर्दै >> पाकिस्तानमा कामचलाउ प्रधानमन्त्री नियुक्त >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक बस्दै,सांसद शर्मा पक्राउबारे आधिकारिक धारणा आउने >> स्थानीय सरकारको असल अभ्यास : नगर सरसफाई तथा हरियाली प्रवर्धन अभियान >> होटल ब्यवसायी संघ कंचनमा सन्तोष थापा >> मान्छे–बाँदरको धपाउने चक्र >> लुम्बिनीलाई विवादित नबनाऊ >> राष्ट्रपति ज्यू– पदको मर्यादा हेक्का रहोस् >> गम्भीर स्वास्थ्य समस्या बन्दै प्रतिजैविक प्रतिरोध >> आफैले बाँडेको जमिन प्रयोगबिहीन हुँदा समेत मुकदर्शक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> न्यू होराइजन अलुमनीमा अमात्य
कृषि

केरामा पनि बिचौलियाकै राजः किसान उत्पादन गर्छन्, व्यापारी लाभ लिन्छन्

२९ श्रावण २०८०, सोमबार ०९:१२
सोमबार, ०८ साउन २०८०

सुनवल, २९ साउन ।

पश्चिम नवलपरासीको सुस्ता र प्रतापपुर गाउँपालिका केराको पकेट क्षेत्रको रुपमा चिनिन्छ । उँखु खेती गर्ने धेरै किसान पछिल्लो केही वर्षदेखि केरा खेतीतर्फ आकर्षित भएका छन् । प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकीरण परियोजनाले पनि केराको पकेट क्षेत्रको रुपमा सो क्षेत्रका किसानलाई उत्पादनमा सहयोग गर्दै आएको छ ।

उखु बिक्री बापतको भुक्तानी समयमै नपाउने समस्याले किसानहरु केरा खेतीतर्फ आकर्षित भएपनि पछिल्लो दुई वर्षदेखि केरामा पनि भुक्तानी नपाउने समस्याले किसानलाई पिरोल्न थालेको छ । प्रतापपुर ८ का किसान लक्ष्मण सिंह थापाले भुक्तानी नपाउने समस्याले उखु खेती छाडेर केरा खेती सुरु गरे । दुई वर्ष सम्म थापाले केरा बिक्री गरेर राम्रो आम्दानी पनि गरे तर पछिल्ला दुई वर्षदेखि उखुमा जस्तै केरा बिक्री बापत भुक्तानी नपाउने समस्याले उनलाई सताएको छ । “छोराछोरी चितवनमा पढ्छन्, घर खर्च शिक्षा दिक्षाको जोहो त्यही केराबाट हुने हो । तर फेरि उखुमा जस्तै पैसा नपाउने समस्या दोहोरिन थाल्यो” थापाले दुखेसो पोखे ।

“व्यवस्था फेरियो, तर हामी किसानको अवस्था कहिल्यै फेरिएन, छेउँमै भएको स्थानीय सरकारले पनि सुन्दैन”– थापाले भने । सुस्ता र प्रतापपुरका किसानले केरा बिक्री बापतको दुई करोड बढी रकम पाउन बाँकी छ । स्थानीय व्यापारीहरुले नै विचौलियाको रुपमा केरा खरिद गर्ने र पैसा भुक्तानी नगर्ने समस्याका कारण किसान मर्कामा परेका छन् । बाहिरबाट केरा खरिद गर्न आउने व्यापारीलाई पनि स्थानीय बिचौलियाले आफैबाट खरिद गराउने गरेका छन् । ठुला व्यापारीबाट पैसा लिने तर किसानलाई नदिने समस्या देखिएको पीडित किसानहरुको भनाई छ ।

हाल सम्म ६५ जना किसानले डेढ करोढ बढी भुक्तानी पाउन बाँकी रहेको निवेदन केरा उत्पादक संघमा दिएका छन् । संघले प्रहरीमा उजुरी पनि गरेको छ तर समस्या बारे जानकारी गराउँदा पनि प्रहरी प्रशासन र स्थानीय सरकारबाट सहयोग नपाएको संघको भनाई छ । “जिल्ला प्रशासन कार्यालयले जिल्ला प्रहरीलाई भन्यो, “फेरि जिल्ला प्रहरी कार्यालयले ईलाका प्रहरी कार्यालयलाई समस्या समाधानको जिम्मा दिएको छ तर किसानले भुक्तानी पाएका छैनन्, बाउन्स चेकहरु पनि हामीसंग छ”– केरा उत्पादक संघका अध्यक्ष लख्खु यादवले भने ।

सुस्ता र प्रतापपुर गाउँपालिकाका अध्यक्षसंग छलफल गरेर समस्या समाधान गर्ने र केरा उत्पादन संघको प्रस्तावमा उहाँहरुले बैठकमा सहमति जनाउने र बाहिर गएर विरोध गर्ने प्रवृत्ति देखिएको यादवले गुनासो गरे । “किसानको सबैभन्दा नजिकको सरकार नै किसानमारा भएपछि कसको के लाग्छ ?” उनले प्रश्न गरे । अहिले ६५ ओटा निवेदन मात्र आएको छ यसरी पैसा नपाउने किसान धेरै छन्, कम्तीमा पनि दुई करोड बढी रकम किसानको उठ्न बाँकी रहेको संघको भनाई छ ।

तर स्थानीय तहले भने केरा किसानको समस्या केही दिनमै समाधान हुने दाबी गरेका छन् । केरा किसानको भुक्तानी र बजारीकरणको समस्या समाधानका लागि कार्यदल बनाएको र त्यसैको प्रतिवेदनको आधारमा योजना बनाईने प्रतापपुर गाँउपालिकाका अध्यक्ष उमेशचन्द्र यादवले बताए । “केरामा पनि उखुमा जस्तै समस्या देखिएको सत्य हो, यसप्रति हामी गम्भीर छौ”– अध्यक्ष यादवले भने, “किसानको समस्या समाधान हुन्छ ।” सुस्ता र प्रतापुरमा २ हजार विगाहमा केरा खेती हँुदै आएको छ । उचित मूल्य नपाउने, रोग लाग्ने, समयमै मल बिउको व्यवस्था नहुने लगायतका समस्या झेल्दै आएका किसानलाई बिक्रीपछि भुक्तानी नपाउने समस्याले केरा खेतीबाट पनि पलायन हुनुपर्ने हो कि भन्ने चिन्ताले सताएको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?