ट्रेंडिंग:

>> अर्जेन्टिनामा राष्ट्रपति पदका १७ बढी आकांक्षीबीच प्राथमिक निर्वाचन >> ललिता निवास जग्गा प्रकरणमा गल्ती गरेको छैन : नेपाल >> सडक जाम गर्ने निर्माण व्यवसायीको चेतावनी >> ‘आन्तरिक विशेष अभियान’ ले पार्टीलाई तल्लो तहसम्म बलियो बनाउछ—पुष्पा भुषाल >> युरोप भ्रमण छोट्टाएर स्वदेश फर्किए नेपाल >> जनमत पार्टीकी अनिता देवीले लिइन् मन्त्रीको सपथ >> कर्णाली तटीय क्षेत्रमा उच्च सतर्कता अपनाउन आग्रह >> केरामा पनि बिचौलियाकै राजः किसान उत्पादन गर्छन्, व्यापारी लाभ लिन्छन् >> महाकालीमा पानीको सतह बढ्यो >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक आज पनि बस्दै,उच्चस्तरीय छानवीन समितिबारे निर्णय हुने >> ‘गण्डक टापु पार्क’ को सपना >> विश्व हात्ती दिवसः हात्ती जोगाउनै सकस >> आफै नसुध्रिएको बाल सुधार गृह >> लुम्बिनी प्रदेशः कृषिमा क्रमभंगता किन ? >> सियारीमा न्याय तौलिदै तारा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ‘कुनै पनि पीडितले अन्याय सहनु हुँदैन’— न्यायाधिस कार्की >> एकिकृत समाजवादी पाल्पाको अध्यक्षमा शाही >> कांग्रेसको चेतावनी : सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय समिति नभए समर्थन फिर्ता >> माग पूरा नभए थप आन्दोलन गर्ने शिक्षकको चेतावनी >> दाङमा चेक बाउन्स मुद्धाका फरार प्रतिबादी पक्राउ >> बर्षाका कारण सल्यानमा घर भत्कियो >> हवाई टापु डढेलोः ज्यान गुमाएकाको शव परिवारलाई बुझाउन चुनौति >> विद्युत खरिद बिक्री सम्झौता सम्बन्धी प्रतिवेदनको इप्पानद्वारा स्वागत >> सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय छानवीन आवश्यक : डा. शेखर >> बंगलादेशी नागरिकहरुलाई बन्धक बनाइ फिरौती असुल्नेहरु पक्राउ (भिडियो सहित) >> सुन तस्करीमा संलग्न देखिए पदमा बस्दिन : अर्थमन्त्री >> खोलाले बगाएका बृद्ध मृत फेला >> युवा संघद्वारा वृक्षारोपण र डेंगुविरुद्ध सचेतना >> सत्ता समीकरण फेरिन्न : अर्थमन्त्री >> रोटरी डाउनटाउनले बाड्यो ५० विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक >> पत्रे खोलाले बगाउँदा एकजना बेपत्ता >> प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिनुपर्ने हो : ओली >> एमालेको विशेष पत्रकार सम्मेलन : उच्चस्तरीय छानवीन समितिको अडान छाड्दैनौं >> जीवन कर्कलाको पानी हो, बाँचुन्जेल राम्रो काम गर्नुपर्छ : भैरव रिसाल >> साउन सकिंदै गर्दा पनि आएन हरियो चुरामा लहर >> १४ बुंदे माग राखेर चिकित्सा शिक्षा सरोकार संघर्ष समिति आन्दोलनमा >> मन्त्रीद्वय किंराती र मोदी आउट, नयां दुई मन्त्रीको सपथ आजै >> सुन तस्करी र संसद् अधिवेशनबारे एमालेले विशेष पत्रकार सम्मेलन गर्दै >> पाकिस्तानमा कामचलाउ प्रधानमन्त्री नियुक्त >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक बस्दै,सांसद शर्मा पक्राउबारे आधिकारिक धारणा आउने >> स्थानीय सरकारको असल अभ्यास : नगर सरसफाई तथा हरियाली प्रवर्धन अभियान >> होटल ब्यवसायी संघ कंचनमा सन्तोष थापा >> मान्छे–बाँदरको धपाउने चक्र >> लुम्बिनीलाई विवादित नबनाऊ >> राष्ट्रपति ज्यू– पदको मर्यादा हेक्का रहोस् >> गम्भीर स्वास्थ्य समस्या बन्दै प्रतिजैविक प्रतिरोध >> आफैले बाँडेको जमिन प्रयोगबिहीन हुँदा समेत मुकदर्शक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> न्यू होराइजन अलुमनीमा अमात्य
समाचार

‘कुनै पनि पीडितले अन्याय सहनु हुँदैन’— न्यायाधिस कार्की

२८ श्रावण २०८०, आईतवार २१:१५
सोमबार, ०८ साउन २०८०

दाङ,२८ साउन । जिल्ला अदालत दाङका न्यायाधीश कृपासुर कार्कीले सही सत्य र तथ्यमा आधारित भई न्याय सम्पादनमा ध्यान दिनुपर्ने बताए । नेपालमा चिकित्सा लापरवाही र चिकित्सा उपचारसंग सम्बन्धित अपराधमा कानूनी व्यवस्था बारेमा घोराहीमा आईतबार आयोजित कार्यक्रममा न्यायाधीश कार्कीले जिम्मेवार रुपमा न्याय सम्पादन हुन सकेको अवस्थामा कुनै पनि पीडितले अन्याय सहनु नपर्ने बताए ।

उनले भने,‘जनहीत हुने गरी कानूनले निर्देशित कुरामा रहेर न्यायपालिकाले कार्य सम्पादन गरेको अवस्थामा मात्रै कोही कसैले प्रश्न गर्ने ठाउँ रहँदैन । यसमा हामी सबै सजग रहनुपर्छ । किनभने हरेकले न्यायको अन्तिम भरोसा न्यायालयसँग गरेको हुन्छ । यसमा हामी कुनै पनि अवस्थामा प्रभावित हुन मिल्दैन र गर्नु पनि हुँदैन ।’

पछिल्लो समयमा उपचारका क्रममा हुने त्रुटीलाई लिएर न्यायालयसम्म पुग्ने गरेका घटना बढ्दै गएको प्रति उनले चासो व्यक्त गरे । ‘सकेसम्म कोही पनि न्याय माग्न अदालत धाउनुु नपरोस् भन्ने तर्फ नै लाग्नुपर्छ तर यति हुँदाहुँदै पनि मानिसलाई अन्याय भएको महसुस भएको अवस्थामा अदालतले न्याय दिन बिलम्ब गर्नुहुँदैन । यसका लागि न्याय सम्पादनको सबै श्रोत, प्रमाणका आधारमा गर्नुपर्छ’, उनले भने । बिरामीको उपचारका क्रममा हुने हेलचक्र्याइँ वा लापरवाहीका बारेमा स्पष्ट हुन सकेको अवस्थामा धेरै समस्या त्यहीबाट समाधान हुने र अदालती प्रकृयामा पनि न्याय सम्पादन गर्न सहज हुने बताए । ‘इलाजसम्बन्धी कानुनमा पछिल्लो अभिलेखलाई सबैले आत्मसात गरेर अघि बढ्ने सन्दर्भमा कानून व्यवसायी, सरोकार निकाय र आम नागरिक पनि यस बारेमा जानकार हुनुपर्छ, उनले भने, कानूनलाई कोही कसैले हातमा लिएर काम गर्नुहुदैन। यसका लागि सही न्याय निरुपण गर्न पहिलो दायित्व कानून व्यवसायीहरुको पनि हो ।’

चैतन्य कानूनी सेवा तथा अनुसन्धान केन्द्रको आयोजना तथा नेपाल पत्रकार महासंघ दाङ शाखा र नेपाल बार एशोसियसन घोराहीको सहजीकरणमा भएको कार्यक्रम नेपाल पत्रकार महासंघ जिल्ला अध्यक्ष दुर्गालाल केसी, जिल्ला प्रहरी कार्यालय दाङकी प्रहरी निरिक्षक मिरा खड्का, बार एशोसिएसन घोराहीका मुरली घिमिरेलगायत बोलेका थिए । सेमिनारमा चैतन्य कानूनी सेवाका निकेश लम्सालले मेडिकल उपचारका क्रममा आई पर्ने समस्या, यसका कानूनी अवस्था, विद्यमान कानूनी प्रावधानका बारेमा प्रशिक्षण दिएका थिए । कार्यक्रममा स्वास्थ्यकर्मी, कानुन व्यवसायी र संचारकर्मीको सहभागिता रहेको थियो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?