ट्रेंडिंग:

>> अर्जेन्टिनामा राष्ट्रपति पदका १७ बढी आकांक्षीबीच प्राथमिक निर्वाचन >> ललिता निवास जग्गा प्रकरणमा गल्ती गरेको छैन : नेपाल >> सडक जाम गर्ने निर्माण व्यवसायीको चेतावनी >> ‘आन्तरिक विशेष अभियान’ ले पार्टीलाई तल्लो तहसम्म बलियो बनाउछ—पुष्पा भुषाल >> युरोप भ्रमण छोट्टाएर स्वदेश फर्किए नेपाल >> जनमत पार्टीकी अनिता देवीले लिइन् मन्त्रीको सपथ >> कर्णाली तटीय क्षेत्रमा उच्च सतर्कता अपनाउन आग्रह >> केरामा पनि बिचौलियाकै राजः किसान उत्पादन गर्छन्, व्यापारी लाभ लिन्छन् >> महाकालीमा पानीको सतह बढ्यो >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक आज पनि बस्दै,उच्चस्तरीय छानवीन समितिबारे निर्णय हुने >> ‘गण्डक टापु पार्क’ को सपना >> विश्व हात्ती दिवसः हात्ती जोगाउनै सकस >> आफै नसुध्रिएको बाल सुधार गृह >> लुम्बिनी प्रदेशः कृषिमा क्रमभंगता किन ? >> सियारीमा न्याय तौलिदै तारा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ‘कुनै पनि पीडितले अन्याय सहनु हुँदैन’— न्यायाधिस कार्की >> एकिकृत समाजवादी पाल्पाको अध्यक्षमा शाही >> कांग्रेसको चेतावनी : सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय समिति नभए समर्थन फिर्ता >> माग पूरा नभए थप आन्दोलन गर्ने शिक्षकको चेतावनी >> दाङमा चेक बाउन्स मुद्धाका फरार प्रतिबादी पक्राउ >> बर्षाका कारण सल्यानमा घर भत्कियो >> हवाई टापु डढेलोः ज्यान गुमाएकाको शव परिवारलाई बुझाउन चुनौति >> विद्युत खरिद बिक्री सम्झौता सम्बन्धी प्रतिवेदनको इप्पानद्वारा स्वागत >> सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय छानवीन आवश्यक : डा. शेखर >> बंगलादेशी नागरिकहरुलाई बन्धक बनाइ फिरौती असुल्नेहरु पक्राउ (भिडियो सहित) >> सुन तस्करीमा संलग्न देखिए पदमा बस्दिन : अर्थमन्त्री >> खोलाले बगाएका बृद्ध मृत फेला >> युवा संघद्वारा वृक्षारोपण र डेंगुविरुद्ध सचेतना >> सत्ता समीकरण फेरिन्न : अर्थमन्त्री >> रोटरी डाउनटाउनले बाड्यो ५० विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक >> पत्रे खोलाले बगाउँदा एकजना बेपत्ता >> प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिनुपर्ने हो : ओली >> एमालेको विशेष पत्रकार सम्मेलन : उच्चस्तरीय छानवीन समितिको अडान छाड्दैनौं >> जीवन कर्कलाको पानी हो, बाँचुन्जेल राम्रो काम गर्नुपर्छ : भैरव रिसाल >> साउन सकिंदै गर्दा पनि आएन हरियो चुरामा लहर >> १४ बुंदे माग राखेर चिकित्सा शिक्षा सरोकार संघर्ष समिति आन्दोलनमा >> मन्त्रीद्वय किंराती र मोदी आउट, नयां दुई मन्त्रीको सपथ आजै >> सुन तस्करी र संसद् अधिवेशनबारे एमालेले विशेष पत्रकार सम्मेलन गर्दै >> पाकिस्तानमा कामचलाउ प्रधानमन्त्री नियुक्त >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक बस्दै,सांसद शर्मा पक्राउबारे आधिकारिक धारणा आउने >> स्थानीय सरकारको असल अभ्यास : नगर सरसफाई तथा हरियाली प्रवर्धन अभियान >> होटल ब्यवसायी संघ कंचनमा सन्तोष थापा >> मान्छे–बाँदरको धपाउने चक्र >> लुम्बिनीलाई विवादित नबनाऊ >> राष्ट्रपति ज्यू– पदको मर्यादा हेक्का रहोस् >> गम्भीर स्वास्थ्य समस्या बन्दै प्रतिजैविक प्रतिरोध >> आफैले बाँडेको जमिन प्रयोगबिहीन हुँदा समेत मुकदर्शक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> न्यू होराइजन अलुमनीमा अमात्य
शिक्षा / स्वाथ्य

जन्मदिनमा केक हैन, मृगौला जाँच

२७ श्रावण २०८०, शनिबार १४:१५
सोमबार, ०८ साउन २०८०

बुटवल, २७ साउन। साईलेन्ट किलरको उपनाममा विश्वभरमा धेरैको ज्यान लिने मृगौला रोगबारे मानिसलाई बुझाउन जरुरी रहेको विज्ञहरुले बताएका छन । एकै पटक दुबै मृगौला खराब नभई पहिले लक्षणहरु देखाउने भन्दै समयमा जाच गर्नसके निदान सम्भव रहेको उनिहरुले दाबी गरे ।

स्वस्थ्य जनता समृद्धिको आधार नारासहित स्वस्थ्य तथा जनसंख्या विभाग, नेकपा एमाले जिल्ला कमिटिको आयोजनामा स्वस्थ्यसंग सम्बन्धि विभिन्न विभागमा कार्यरत पार्टी पदाधिकारी र सदस्यहरुलाई एक दिने स्वस्थ्य विषयक गोष्ठी तथा (मृगौला रोग सम्बन्धि) सिएमई कार्यक्रममा वरिष्ठ मृगौला रोग विशेषज्ञ डा शक्ति बस्नेतले ब्यक्तिले आफ्नो स्वस्थ्य सचेतनामा ध्यान दिनुपर्ने बताए । ‘दैनिक २ सय लिटर ब्लड छान्ने मृगौलालाई हाम्रो ध्यान गएको छैन ।’— उनले भने । नेपालको कुल ३ करोड जनसंख्यामा ३० लाख मानिसको मृगौला समस्या रहेको चिकित्सकहरुको तथ्याकमा देखिएको उनले दाबी गरे । विश्वब्यापी रुपमा हेर्दा औषत १० प्रतिशतमा मृगौला खराब देखिएको उनले बताए । मृगौला फेल हुनुको मुख्य कारणमा मधुमेह र उच्च रक्तचाप हुने देखिएको भन्दै खानपान रहनसहनमा ध्यान दिनुपर्ने बताए । यसैगरि मृगौला खराबसंगै नसा, मुटु र टाउकोका रोगहरु ल्याउने भन्दै उनले यसबारे सचेत हुन सुझाव दिए । अहिले २० जना बिरामीमध्ये ५ जनामा पथ्थरीको समस्या हुने गरेको उनले बताए । ‘जन्मदिनमा केक हैन मृगौला जाँच गरौ ।’—उनले भने । वर्षमा एकपटक जन्मदिनमा सुगर, युरिया, क्रेटिनन, युरिन एल्भोविनको जाच गरे ८० प्रतिशत मृगौलाको अवस्था थाहा लाग्ने भन्दै यसबाट सचेत बन्न सकिने उनको सुझाव छ । मृगौला रोग र उपचारको सम्बन्धि बिरामीको एकिन तथ्याक नभएपनि रुपन्देहीमा ४ सय बढि र देशभरमा ३ हजार जति डायलोसिस गरिरेहका छन ।

 

नियमित स्वस्थ शिक्षा अन्तरगत अन्तरगत गरिएको कार्यक्रममा डा सागर न्यौपानेले मानव स्वस्थ्य सम्बन्धी कार्यपत्र प्रस्तुत गरे ।
कार्यक्रममा लुम्बिनी प्रदेशका पुर्व मुख्यमन्त्री तथा नेकपा एमाले पोलिटब्युरो सदस्य लिला गिरीले उद्घाटन गर्दै शिक्षा, स्वस्थ्यको मौलिक अधिकारमा पर्ने भन्दै सरकार यो विषयमा गम्भिर भएर लाग्नुपर्ने बताए । राजनीतिक पार्टीहरु संगठन निमार्ण गर्नेमात्र नभई सामाजिक विषयबस्तुमा समेत अग्रसर हुन जरुरी रहेको उनले बताए ।

कार्यक्रममा नेकपा एमाले पोलिटब्युरो सदस्य दधिराम न्यौपाने, केन्द्रीय अनुसासन आयोगका उपाध्यक्ष नेत्र पन्थी, के स शिवराज सुवेदी, जिल्ला अध्यक्ष तेजेन्द्र केसीले गम्भिर विषयको उठान गरि समाधानको उपायसमेत पेश भएको बताए ।

कार्यक्रममा स्वस्थ्य तथा जनसंख्या विभाग, नेकपा एमाले जिल्ला कमिटिका प्रमुख सुनिल श्रेष्ठले धेरै अध्ययन र छलफलबाट कार्यक्रम तय गरिएको भन्दै आम नागरिकको जिवनमा छुने गरि स्वस्थ्यसंग जोडेर कार्यक्रम गर्ने बताए ।

स्वस्थ्यसंग सम्बन्धि विभिन्न विभागमा कार्यरत पार्टी पदाधिकारी र सदस्य १ सय ७९ जना सहभागी रहेको सचिव केदार नेपालले बताए ।
कार्यक्रममा स्वस्थ्य क्षेत्रमा योगदान दिएका नेपाल फार्मेसी संघको केन्द्रीय अध्यक्ष किरण ढकाल र नेपाल औषधी ब्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला शाखाका उप–कोषाध्यक्ष केदार नेपाललाई सम्मानपत्र र खादाबाट सम्मान गरिएको थियो ।

भिडियो सामग्री

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?