ट्रेंडिंग:

>> अर्जेन्टिनामा राष्ट्रपति पदका १७ बढी आकांक्षीबीच प्राथमिक निर्वाचन >> ललिता निवास जग्गा प्रकरणमा गल्ती गरेको छैन : नेपाल >> सडक जाम गर्ने निर्माण व्यवसायीको चेतावनी >> ‘आन्तरिक विशेष अभियान’ ले पार्टीलाई तल्लो तहसम्म बलियो बनाउछ—पुष्पा भुषाल >> युरोप भ्रमण छोट्टाएर स्वदेश फर्किए नेपाल >> जनमत पार्टीकी अनिता देवीले लिइन् मन्त्रीको सपथ >> कर्णाली तटीय क्षेत्रमा उच्च सतर्कता अपनाउन आग्रह >> केरामा पनि बिचौलियाकै राजः किसान उत्पादन गर्छन्, व्यापारी लाभ लिन्छन् >> महाकालीमा पानीको सतह बढ्यो >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक आज पनि बस्दै,उच्चस्तरीय छानवीन समितिबारे निर्णय हुने >> ‘गण्डक टापु पार्क’ को सपना >> विश्व हात्ती दिवसः हात्ती जोगाउनै सकस >> आफै नसुध्रिएको बाल सुधार गृह >> लुम्बिनी प्रदेशः कृषिमा क्रमभंगता किन ? >> सियारीमा न्याय तौलिदै तारा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ‘कुनै पनि पीडितले अन्याय सहनु हुँदैन’— न्यायाधिस कार्की >> एकिकृत समाजवादी पाल्पाको अध्यक्षमा शाही >> कांग्रेसको चेतावनी : सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय समिति नभए समर्थन फिर्ता >> माग पूरा नभए थप आन्दोलन गर्ने शिक्षकको चेतावनी >> दाङमा चेक बाउन्स मुद्धाका फरार प्रतिबादी पक्राउ >> बर्षाका कारण सल्यानमा घर भत्कियो >> हवाई टापु डढेलोः ज्यान गुमाएकाको शव परिवारलाई बुझाउन चुनौति >> विद्युत खरिद बिक्री सम्झौता सम्बन्धी प्रतिवेदनको इप्पानद्वारा स्वागत >> सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय छानवीन आवश्यक : डा. शेखर >> बंगलादेशी नागरिकहरुलाई बन्धक बनाइ फिरौती असुल्नेहरु पक्राउ (भिडियो सहित) >> सुन तस्करीमा संलग्न देखिए पदमा बस्दिन : अर्थमन्त्री >> खोलाले बगाएका बृद्ध मृत फेला >> युवा संघद्वारा वृक्षारोपण र डेंगुविरुद्ध सचेतना >> सत्ता समीकरण फेरिन्न : अर्थमन्त्री >> रोटरी डाउनटाउनले बाड्यो ५० विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक >> पत्रे खोलाले बगाउँदा एकजना बेपत्ता >> प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिनुपर्ने हो : ओली >> एमालेको विशेष पत्रकार सम्मेलन : उच्चस्तरीय छानवीन समितिको अडान छाड्दैनौं >> जीवन कर्कलाको पानी हो, बाँचुन्जेल राम्रो काम गर्नुपर्छ : भैरव रिसाल >> साउन सकिंदै गर्दा पनि आएन हरियो चुरामा लहर >> १४ बुंदे माग राखेर चिकित्सा शिक्षा सरोकार संघर्ष समिति आन्दोलनमा >> मन्त्रीद्वय किंराती र मोदी आउट, नयां दुई मन्त्रीको सपथ आजै >> सुन तस्करी र संसद् अधिवेशनबारे एमालेले विशेष पत्रकार सम्मेलन गर्दै >> पाकिस्तानमा कामचलाउ प्रधानमन्त्री नियुक्त >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक बस्दै,सांसद शर्मा पक्राउबारे आधिकारिक धारणा आउने >> स्थानीय सरकारको असल अभ्यास : नगर सरसफाई तथा हरियाली प्रवर्धन अभियान >> होटल ब्यवसायी संघ कंचनमा सन्तोष थापा >> मान्छे–बाँदरको धपाउने चक्र >> लुम्बिनीलाई विवादित नबनाऊ >> राष्ट्रपति ज्यू– पदको मर्यादा हेक्का रहोस् >> गम्भीर स्वास्थ्य समस्या बन्दै प्रतिजैविक प्रतिरोध >> आफैले बाँडेको जमिन प्रयोगबिहीन हुँदा समेत मुकदर्शक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> न्यू होराइजन अलुमनीमा अमात्य
विज्ञान/प्रविधि

गुणस्तरीय ल्याब सेवा अबको मुद्दा

२७ श्रावण २०८०, शनिबार १३:४६
सोमबार, ०८ साउन २०८०

बुटवल, २७ साउन। अन्तराष्ट्रिय युवा दिवसको उपलक्ष्य पारेर नेपाल स्वयंसेवी रक्तदाता समाज रुपन्देही शाखाले १ सय २५ औ नियमित रक्तदान कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ । स्वस्थ्य रगत, सबैको लागि नारासहित नेपाल स्वयंसवी रक्तदाता समाज रुपन्देही शाखाको आयोजना तथा पाठक कृषि फर्म (माधव पाठक), नरेश्वर पौडेलबाट आर्थिक तथा रक्तसंचार सेवा केन्द्र, ब्लड बैकको प्राविधिक सहयोगमा कार्यक्रम भएको हो ।

समाजका अध्यक्ष कृष्ण चौहान क्षेत्रीले बिरामीलाई चढाउने रगतको गुणस्तरबारे प्रश्न उठाउनुपर्ने अवस्था आएको बताए । रक्तदाताबाट उपलब्ध रगतको परिक्षण स्थान अनुसार फरक फरक जाच हुने गरिएको भन्दै यसमा एकरुपता आउनुपर्ने उनको सुझाव दिए । ‘ल्याबको गुणस्तरीयताको विषयमा अबको मुद्दा हो ।’–उनले बताए । बिरामीलाई चढाउने रगतको हेपाटाइटिस बि र सि, भिडआरएल, सिफलिस, एचआईभी परिक्षण गरिन्छ ।

अहिले २१ दिनभित्रको एचआईभी संक्रमण भएको देखाउने मेशिन आइसकेको छ । नेपालका अधिकाश ब्लड बैकमा भने ३ महिनाभित्र एचआईभी भएमात्र देखिने प्रविधि प्रयोगमा छ । बिरामीलाई चढाउने रगतको गुणस्तरबारे सचेत हुनुपर्ने उनले बताए । पाल्पा मिशन अस्पतालमा अन्य स्थानभन्दा बढि थप रोगहरुको परिक्षण गरिन्छ । यसले गर्दा रगतको मुल्यमा फरक भएको पाउछौ । ‘अन्य ब्लड बैकमा एक पोका रगतको ७ सय २५ रुपैया हुदा पाल्पामा १ हजार ३ सय २५ रुपैया रहेको थियो ।’—उनले भने । अहिले सरकारबाट निशुल्क गरेको रगतको ब्लड बैकमा भने मूल्य ९ सय ५० रुपैया रहेको छ ।

वार्षिक ३४ हजार बढि रगत खपत भैरहेको बेला रुपन्देहीमा नया ब्लड बैक थप्ने वा सेवा बिस्तारमा जोड नदिदा बिरामीहरु पिडामा रहेको उनले बताए । यसअघि बढिभन्दा बढि रगत संकलन गर्ने, रगत अभाव कम गर्ने, रक्तदातालाई गोलबन्द गर्नेमात्र गर्दै आएकोमा अब रगत ब्यवस्थापनमा समेत चासो अघि बढाएको उनले बताए । ‘भर्खरमात्र हामीले सामुदायिक ब्लड बैकको अवधारणालाई अघि बढाएका छौ ।’—उनले भने । बिरामी र उनिहरुको आफन्तलाई सहज, सरल रुपमा रगत उपलब्ध गराउने मुख्य ध्येयका साथ सबै सरोकारवालाहरु लाग्नुपर्ने उनले बताए । रगत ब्यवस्थापनमा रक्तदाताभन्दा पनि अन्यहरुको बढि हालिमुहाली देखिएको भन्दै यसलाई तोड्न जरुरी रहेको उनले बताए ।
कार्यक्रममा संयोजक जानकी नेपालले रुपन्देहीमा नियमित साप्ताहिक रुपमा कार्यक्रम गर्न लागेको १ सय २५ हप्ता पुगेको बताइन । शनिबार भएको रक्तदान कार्यक्रममा सचिव अर्जुन प्रसाद पौडेलले ३५ युनिट रगत संकलन भएको बताए ।

 

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?