ट्रेंडिंग:

>> अर्जेन्टिनामा राष्ट्रपति पदका १७ बढी आकांक्षीबीच प्राथमिक निर्वाचन >> ललिता निवास जग्गा प्रकरणमा गल्ती गरेको छैन : नेपाल >> सडक जाम गर्ने निर्माण व्यवसायीको चेतावनी >> ‘आन्तरिक विशेष अभियान’ ले पार्टीलाई तल्लो तहसम्म बलियो बनाउछ—पुष्पा भुषाल >> युरोप भ्रमण छोट्टाएर स्वदेश फर्किए नेपाल >> जनमत पार्टीकी अनिता देवीले लिइन् मन्त्रीको सपथ >> कर्णाली तटीय क्षेत्रमा उच्च सतर्कता अपनाउन आग्रह >> केरामा पनि बिचौलियाकै राजः किसान उत्पादन गर्छन्, व्यापारी लाभ लिन्छन् >> महाकालीमा पानीको सतह बढ्यो >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक आज पनि बस्दै,उच्चस्तरीय छानवीन समितिबारे निर्णय हुने >> ‘गण्डक टापु पार्क’ को सपना >> विश्व हात्ती दिवसः हात्ती जोगाउनै सकस >> आफै नसुध्रिएको बाल सुधार गृह >> लुम्बिनी प्रदेशः कृषिमा क्रमभंगता किन ? >> सियारीमा न्याय तौलिदै तारा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ‘कुनै पनि पीडितले अन्याय सहनु हुँदैन’— न्यायाधिस कार्की >> एकिकृत समाजवादी पाल्पाको अध्यक्षमा शाही >> कांग्रेसको चेतावनी : सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय समिति नभए समर्थन फिर्ता >> माग पूरा नभए थप आन्दोलन गर्ने शिक्षकको चेतावनी >> दाङमा चेक बाउन्स मुद्धाका फरार प्रतिबादी पक्राउ >> बर्षाका कारण सल्यानमा घर भत्कियो >> हवाई टापु डढेलोः ज्यान गुमाएकाको शव परिवारलाई बुझाउन चुनौति >> विद्युत खरिद बिक्री सम्झौता सम्बन्धी प्रतिवेदनको इप्पानद्वारा स्वागत >> सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय छानवीन आवश्यक : डा. शेखर >> बंगलादेशी नागरिकहरुलाई बन्धक बनाइ फिरौती असुल्नेहरु पक्राउ (भिडियो सहित) >> सुन तस्करीमा संलग्न देखिए पदमा बस्दिन : अर्थमन्त्री >> खोलाले बगाएका बृद्ध मृत फेला >> युवा संघद्वारा वृक्षारोपण र डेंगुविरुद्ध सचेतना >> सत्ता समीकरण फेरिन्न : अर्थमन्त्री >> रोटरी डाउनटाउनले बाड्यो ५० विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक >> पत्रे खोलाले बगाउँदा एकजना बेपत्ता >> प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिनुपर्ने हो : ओली >> एमालेको विशेष पत्रकार सम्मेलन : उच्चस्तरीय छानवीन समितिको अडान छाड्दैनौं >> जीवन कर्कलाको पानी हो, बाँचुन्जेल राम्रो काम गर्नुपर्छ : भैरव रिसाल >> साउन सकिंदै गर्दा पनि आएन हरियो चुरामा लहर >> १४ बुंदे माग राखेर चिकित्सा शिक्षा सरोकार संघर्ष समिति आन्दोलनमा >> मन्त्रीद्वय किंराती र मोदी आउट, नयां दुई मन्त्रीको सपथ आजै >> सुन तस्करी र संसद् अधिवेशनबारे एमालेले विशेष पत्रकार सम्मेलन गर्दै >> पाकिस्तानमा कामचलाउ प्रधानमन्त्री नियुक्त >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक बस्दै,सांसद शर्मा पक्राउबारे आधिकारिक धारणा आउने >> स्थानीय सरकारको असल अभ्यास : नगर सरसफाई तथा हरियाली प्रवर्धन अभियान >> होटल ब्यवसायी संघ कंचनमा सन्तोष थापा >> मान्छे–बाँदरको धपाउने चक्र >> लुम्बिनीलाई विवादित नबनाऊ >> राष्ट्रपति ज्यू– पदको मर्यादा हेक्का रहोस् >> गम्भीर स्वास्थ्य समस्या बन्दै प्रतिजैविक प्रतिरोध >> आफैले बाँडेको जमिन प्रयोगबिहीन हुँदा समेत मुकदर्शक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> न्यू होराइजन अलुमनीमा अमात्य
पर्यटन

फुलबारी, जितगढी र नुवाकोटलाई विश्व सम्पदामा सूचीकृत गर्न जोड

१२ श्रावण २०८०, शुक्रबार १२:४०
सोमबार, ०८ साउन २०८०

बुटवल, १२ साउन ।

मणिमकुन्द सेन उद्यान संरक्षण समितिको नवनिर्वाचित पदाधिकारीहरु शपथ तथा पदस्थापन गरिएको छ । १५ औ साधारण सभा तथा ५ औ अधिवेशनबाट नवनिर्वाचित पदाधिकारी तथा सदस्यहरुलाई शपथ र पदस्थापन गरिएको हो । नवनिर्वाचित अध्यक्ष माधव नेपालले मणिमुकुन्द सेन उद्यानको वृहत्तर हित र विकासका लागि सरोकारवाला संस्थाहरुहरुसंग सहकार्य गर्ने प्रतिवद्घता जनाए । ‘उद्यानको संरक्षक बुटवल उपमहानगरपालिकासहित सबै राजनीतिक दलको सहकार्य गर्ने छु’— उनले भने । हुलाक टिकटमा उद्यानको पहिचान गराउने पहिलो कामलाई अगाडि बढाउने उनले बताए ।

यसैगरी फुलबारी, जितगढी र नुवाकोटको महत्वलाई जोडेर विश्व सम्पदा सूचीमा सूचीकृत गर्ने अभियानमा लाग्ने समेत उनले बताए । १२ वर्षभन्दा बढी समय उद्यानमा योगदान दिएर नेतृत्वमा आएको दाबी गर्दै उनले ईतिहासले स्मरण गर्न सक्ने काम गर्ने ईच्छा रहेको बताए । भौतिक संरचनाका धेरै निर्माण काम भएको भन्दै अब यसलाई नाम अनुसार नै आकर्षक सजावटमा जोड दिने उनले बताए ।

हरियाली वर्षका रुपमा चलाउन आवश्यक पहल गरिने उनले बताए । शुक्रबार एक समारोहका बीच निर्वाचन समितिका संयोजक यमलाल खनालले नवनिर्वाचित अध्यक्ष माधव प्रसाद नेपाल र अध्यक्ष माधव प्रसाद नेपालले उपाध्यक्ष रमेश प्रसाद नेपाल, माधव प्रसाद श्रेष्ठ, महासचिव युवराज घिमिरे, सचिव ज्ञानप्रसाद अर्याल, कोषाध्यक्ष मिलेन्द्र श्रेष्ठ, महिला सदस्य भगवती बश्याल घिमिरे, विमला श्रेष्ठ, राजु प्रसाद लिगल, बुद्घि राज थापा, त्रिबिक्रम राज बश्याल, प्रकाश बहादुर कुमाल, सन्तोष श्रेष्ठ तथा लेखा समिति संयोजक भोज बहादुर बुढाथोकी, सदस्य माधव श्रेष्ठ, राजेन्द्रराज अमात्यलाई पद तथा गोपनियताको शपथग्रहण गराए ।

कार्यक्रममा बुटवल उपमहानगरपालिकाका नगरप्रमुख खेलराज पाण्डेले ईतिहासलाई दस्ताबेजका रुपमा तयार गर्न सुझाव दिए । विभिन्न कालखण्डको इतिहासलाई दस्ताबेज गर्न जरुरी रहेको उनले बताए । नगरपालिकाबाट लगानी भएर सर्वदलीय बैठकको निर्णयबाट उद्यान समितिलाई हस्तान्तरण गरिएको उनले स्मरण गराए । सौन्दर्यात्मकलाई जोड दिएर जितगढी किल्लासंग पर्यटक भित्र्याउने गरी लाग्नुपर्ने उनले बताए ।

नेपाल–अंग्रेज युद्धमा जित हासिल गरेको स्थलको ऐतिहासिक, सामरिक महत्व बोकेको क्षेत्रको प्रचारप्रसारमा जोड दिनुपर्ने उनले बताए । नगरपालिकाको सम्पत्तिको आंशिक अंश भएको दाबी गर्दै निरन्तर सहकार्य र समन्वय रहने उनले प्रतिवद्घता जनाए ।

कार्यक्रममा नगरपालिकाका उपप्रमुख सावित्रा देवी अर्याल, सामुदायिक उपभोक्ता वन समूह बुटवल (१–२) का अध्यक्ष बाबुराम पौडेल, वडा नं. १ का वडाअध्यक्ष नरेन्द्र बस्नेत, वडा नं. २ का वडाअध्यक्ष सुनिल शाक्य, उद्यानका उपाध्यक्ष बाबुराम पोखरेलले बुटवलको सामरिक र ऐतिहासिक महत्व जोडिएको मणिमुकुन्द सेन उद्यानको विकासमा सबै एकजुट भएर जानुपर्ने सुझाव दिए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?