ट्रेंडिंग:

>> अर्जेन्टिनामा राष्ट्रपति पदका १७ बढी आकांक्षीबीच प्राथमिक निर्वाचन >> ललिता निवास जग्गा प्रकरणमा गल्ती गरेको छैन : नेपाल >> सडक जाम गर्ने निर्माण व्यवसायीको चेतावनी >> ‘आन्तरिक विशेष अभियान’ ले पार्टीलाई तल्लो तहसम्म बलियो बनाउछ—पुष्पा भुषाल >> युरोप भ्रमण छोट्टाएर स्वदेश फर्किए नेपाल >> जनमत पार्टीकी अनिता देवीले लिइन् मन्त्रीको सपथ >> कर्णाली तटीय क्षेत्रमा उच्च सतर्कता अपनाउन आग्रह >> केरामा पनि बिचौलियाकै राजः किसान उत्पादन गर्छन्, व्यापारी लाभ लिन्छन् >> महाकालीमा पानीको सतह बढ्यो >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक आज पनि बस्दै,उच्चस्तरीय छानवीन समितिबारे निर्णय हुने >> ‘गण्डक टापु पार्क’ को सपना >> विश्व हात्ती दिवसः हात्ती जोगाउनै सकस >> आफै नसुध्रिएको बाल सुधार गृह >> लुम्बिनी प्रदेशः कृषिमा क्रमभंगता किन ? >> सियारीमा न्याय तौलिदै तारा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ‘कुनै पनि पीडितले अन्याय सहनु हुँदैन’— न्यायाधिस कार्की >> एकिकृत समाजवादी पाल्पाको अध्यक्षमा शाही >> कांग्रेसको चेतावनी : सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय समिति नभए समर्थन फिर्ता >> माग पूरा नभए थप आन्दोलन गर्ने शिक्षकको चेतावनी >> दाङमा चेक बाउन्स मुद्धाका फरार प्रतिबादी पक्राउ >> बर्षाका कारण सल्यानमा घर भत्कियो >> हवाई टापु डढेलोः ज्यान गुमाएकाको शव परिवारलाई बुझाउन चुनौति >> विद्युत खरिद बिक्री सम्झौता सम्बन्धी प्रतिवेदनको इप्पानद्वारा स्वागत >> सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय छानवीन आवश्यक : डा. शेखर >> बंगलादेशी नागरिकहरुलाई बन्धक बनाइ फिरौती असुल्नेहरु पक्राउ (भिडियो सहित) >> सुन तस्करीमा संलग्न देखिए पदमा बस्दिन : अर्थमन्त्री >> खोलाले बगाएका बृद्ध मृत फेला >> युवा संघद्वारा वृक्षारोपण र डेंगुविरुद्ध सचेतना >> सत्ता समीकरण फेरिन्न : अर्थमन्त्री >> रोटरी डाउनटाउनले बाड्यो ५० विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक >> पत्रे खोलाले बगाउँदा एकजना बेपत्ता >> प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिनुपर्ने हो : ओली >> एमालेको विशेष पत्रकार सम्मेलन : उच्चस्तरीय छानवीन समितिको अडान छाड्दैनौं >> जीवन कर्कलाको पानी हो, बाँचुन्जेल राम्रो काम गर्नुपर्छ : भैरव रिसाल >> साउन सकिंदै गर्दा पनि आएन हरियो चुरामा लहर >> १४ बुंदे माग राखेर चिकित्सा शिक्षा सरोकार संघर्ष समिति आन्दोलनमा >> मन्त्रीद्वय किंराती र मोदी आउट, नयां दुई मन्त्रीको सपथ आजै >> सुन तस्करी र संसद् अधिवेशनबारे एमालेले विशेष पत्रकार सम्मेलन गर्दै >> पाकिस्तानमा कामचलाउ प्रधानमन्त्री नियुक्त >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक बस्दै,सांसद शर्मा पक्राउबारे आधिकारिक धारणा आउने >> स्थानीय सरकारको असल अभ्यास : नगर सरसफाई तथा हरियाली प्रवर्धन अभियान >> होटल ब्यवसायी संघ कंचनमा सन्तोष थापा >> मान्छे–बाँदरको धपाउने चक्र >> लुम्बिनीलाई विवादित नबनाऊ >> राष्ट्रपति ज्यू– पदको मर्यादा हेक्का रहोस् >> गम्भीर स्वास्थ्य समस्या बन्दै प्रतिजैविक प्रतिरोध >> आफैले बाँडेको जमिन प्रयोगबिहीन हुँदा समेत मुकदर्शक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> न्यू होराइजन अलुमनीमा अमात्य
कला

गायन सिक्दा सिक्दै….

९ असार २०८०, शनिबार ०६:५०
सोमबार, ०८ साउन २०८०

बुटवल, असार  गायनमा सानैदेखि रुचि राख्ने लालिमा श्रेष्ठ घरमा गित गुनगुनाउथिन।साथिभाईबाट आफ्नो गितको तारिफ सुन्दा उनी निक्कै खुशि हुन्थिन। बिस्तारै चाख बढ्दै गयो। विद्यालयस्तरका धेरै प्रतियोगितामा उनी भाग लिईन। तत्कालिन समयमा नाम चलेको अस्पताल लाईनको बागेश्वरी संगितालयमा उनले प्रशिक्षण लिईन। यहि अवधिमा घरब्यवहारमा बाधिएकी उनी केही समय यो क्षेत्रबाट टाढा भईन।
भौतिक रुपमा टाढा भएपनि उनी एक्लै गुनगुनाउन छोडिनन । यहि गायनको रुचिले उनलाई धेरै कलाकारसंग नजिक गरायो। धेरै कलाकारहरु जन्माएको बुटवलको नाम चलेको बागेश्वरी संगितालयमा उनी लामोसमयपछि जोडिईन। यसपटक भने उनी किबोर्ड सिक्न आईन। किबोर्ड सिक्दासिक्दै उनले गायनको आधारभूत कोर्ष गरिन। यो अवधिमा एकेडेमीका संचालक तथा संगित प्रशिक्षक सुरेश सेन्चुरीबाट लगानीको अफर आयो। उनी अनविज्ञ रहेको क्षेत्रमा हात हाल्न चाहिनन। तर पनि गायनमा रुचि संगै एडभान्स कोर्स गर्दागर्दै उनको मन बदलियो।

२०७५ सालमा एकेडेमीलाई लगानी बढाएर संस्थालाई थप अगाडी बढाउने गरि कम्पनीमा दर्तामा अघि बढ्यो। योसंगै नया नाम बागेश्वरी कला तथा संगित एकेडेमी नाम पायो। मिलनचोकमा रहेको एकेडेमीको पुर्वाधारलाई थप स्तरवृद्घि गरियो। नाम अनुसारकै राम्रो चलेको थियो ।
तर एकाएक कोभिड संक्रमणको बादलले घेरेयो । नया ढंगबाट शुरु हुँदै गरेको एकेडेमी केही समय बन्द समेत गर्नुपर्ने बाध्यता आईलाग्यो। केही समय बन्द भयो। फेरि बिस्तारै गति लिएको भएपनि आर्थिक समस्यादेखि विभिन्न समस्याले ब्यवस्थापनमा जटिलता आयो। योसंगै उनी एकेडेमी एक्लैले सम्हाल्नेसम्मको अवस्थामा पुगिन।
गतवर्ष चैतबाट एकल लगानीमा चलाएको छ’– उनले भनिन। एकेडेमीबाट धेरै राष्ट्रिय तथा अन्तराष्ट्रिय कलाकारहरु जन्मिएका छन। नृत्य, गायन साथै बाद्यबादनको दक्ष प्रशिक्षकहरुबाट प्रशिक्षण दिदै आएको एकेडेमीको नाम धेरै चर्चामा छ। यहाँ संगित विषयमा ईलाहाबादको प्रयाग संगित समितिबाट सम्बद्घर्न प्राप्त छन। अहिले नया ब्यवस्थापनसंगै चित्रकला समेत सिकाउन थालिएको छ। पछिल्लो ४–५ वर्षमा केन्द्र, जिल्लाका सबै प्रतियोगितामा उपाधि हासिल गरेको उनले बताए।

एकेडेमीका नवनियुक्त कार्यालय प्रमुख दावा शेर्पा लामा कला क्षेत्रको विकासमा धेरै ठूलो योगदान एकेडेमीबाट भएको बताउछन। लगानी गरेर नाफा कमाउने धेरै क्षेत्र न तर यो क्षेत्रमा लगानी गर्दा देशको नाम चिनिने गरेको उनको दाबी छ। दर्जनौ कलाकारहरु यहिबाट कखरा सिकेर राष्ट्रिय र अन्तराष्ट्रिय प्लेटफर्ममा नेपालको गरिमालाई उचो बनाउन सफल भएको उनले बताए। हाल मासिक खर्च १ लाख ६० हजार रुपैया संचालन खर्च रहेको छ। मुख्य सिजनमा धेरै बालबालिकाहरु भर्ना हुन्छन । चैतदेखि साउनसम्म मुख्य सिजन हो । उनले भने।
एकेडेमीका उपप्राध्यापक किशोर बिकले एकेडेमीमा साझबिहान दुई समयमा विभिन्न विधामा प्रशिक्षण हुदै आएको बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?