ट्रेंडिंग:

>> अर्जेन्टिनामा राष्ट्रपति पदका १७ बढी आकांक्षीबीच प्राथमिक निर्वाचन >> ललिता निवास जग्गा प्रकरणमा गल्ती गरेको छैन : नेपाल >> सडक जाम गर्ने निर्माण व्यवसायीको चेतावनी >> ‘आन्तरिक विशेष अभियान’ ले पार्टीलाई तल्लो तहसम्म बलियो बनाउछ—पुष्पा भुषाल >> युरोप भ्रमण छोट्टाएर स्वदेश फर्किए नेपाल >> जनमत पार्टीकी अनिता देवीले लिइन् मन्त्रीको सपथ >> कर्णाली तटीय क्षेत्रमा उच्च सतर्कता अपनाउन आग्रह >> केरामा पनि बिचौलियाकै राजः किसान उत्पादन गर्छन्, व्यापारी लाभ लिन्छन् >> महाकालीमा पानीको सतह बढ्यो >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक आज पनि बस्दै,उच्चस्तरीय छानवीन समितिबारे निर्णय हुने >> ‘गण्डक टापु पार्क’ को सपना >> विश्व हात्ती दिवसः हात्ती जोगाउनै सकस >> आफै नसुध्रिएको बाल सुधार गृह >> लुम्बिनी प्रदेशः कृषिमा क्रमभंगता किन ? >> सियारीमा न्याय तौलिदै तारा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ‘कुनै पनि पीडितले अन्याय सहनु हुँदैन’— न्यायाधिस कार्की >> एकिकृत समाजवादी पाल्पाको अध्यक्षमा शाही >> कांग्रेसको चेतावनी : सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय समिति नभए समर्थन फिर्ता >> माग पूरा नभए थप आन्दोलन गर्ने शिक्षकको चेतावनी >> दाङमा चेक बाउन्स मुद्धाका फरार प्रतिबादी पक्राउ >> बर्षाका कारण सल्यानमा घर भत्कियो >> हवाई टापु डढेलोः ज्यान गुमाएकाको शव परिवारलाई बुझाउन चुनौति >> विद्युत खरिद बिक्री सम्झौता सम्बन्धी प्रतिवेदनको इप्पानद्वारा स्वागत >> सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय छानवीन आवश्यक : डा. शेखर >> बंगलादेशी नागरिकहरुलाई बन्धक बनाइ फिरौती असुल्नेहरु पक्राउ (भिडियो सहित) >> सुन तस्करीमा संलग्न देखिए पदमा बस्दिन : अर्थमन्त्री >> खोलाले बगाएका बृद्ध मृत फेला >> युवा संघद्वारा वृक्षारोपण र डेंगुविरुद्ध सचेतना >> सत्ता समीकरण फेरिन्न : अर्थमन्त्री >> रोटरी डाउनटाउनले बाड्यो ५० विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक >> पत्रे खोलाले बगाउँदा एकजना बेपत्ता >> प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिनुपर्ने हो : ओली >> एमालेको विशेष पत्रकार सम्मेलन : उच्चस्तरीय छानवीन समितिको अडान छाड्दैनौं >> जीवन कर्कलाको पानी हो, बाँचुन्जेल राम्रो काम गर्नुपर्छ : भैरव रिसाल >> साउन सकिंदै गर्दा पनि आएन हरियो चुरामा लहर >> १४ बुंदे माग राखेर चिकित्सा शिक्षा सरोकार संघर्ष समिति आन्दोलनमा >> मन्त्रीद्वय किंराती र मोदी आउट, नयां दुई मन्त्रीको सपथ आजै >> सुन तस्करी र संसद् अधिवेशनबारे एमालेले विशेष पत्रकार सम्मेलन गर्दै >> पाकिस्तानमा कामचलाउ प्रधानमन्त्री नियुक्त >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक बस्दै,सांसद शर्मा पक्राउबारे आधिकारिक धारणा आउने >> स्थानीय सरकारको असल अभ्यास : नगर सरसफाई तथा हरियाली प्रवर्धन अभियान >> होटल ब्यवसायी संघ कंचनमा सन्तोष थापा >> मान्छे–बाँदरको धपाउने चक्र >> लुम्बिनीलाई विवादित नबनाऊ >> राष्ट्रपति ज्यू– पदको मर्यादा हेक्का रहोस् >> गम्भीर स्वास्थ्य समस्या बन्दै प्रतिजैविक प्रतिरोध >> आफैले बाँडेको जमिन प्रयोगबिहीन हुँदा समेत मुकदर्शक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> न्यू होराइजन अलुमनीमा अमात्य
मुख्य समाचार

‘आन्तरिक नगरसभा’ को भिडियो सामाजिक सञ्जालमा ? (भिडियोसहित)

२६ श्रावण २०८०, शुक्रबार १२:२३
सोमबार, ०८ साउन २०८०

भैरहवा, २६ साउन ।

एकीकृत सम्पत्ति करमा उल्लेख्य वृद्धि भएको भन्दै चौतर्फी आलोचना भएपछि रुपन्देहीको सिद्धार्थनगर नगरपालिकाले बिहीबार नगरसभाको १४ औं अधिवेशन बोलायो । सर्वत्र चासोको विषय बनेको उक्त नगरसभाको समाचार संकलनका लागि कार्यक्रमस्थल सिद्धार्थनगर–१२ स्थित युनिक बैंक्वेटमा पुगेका बुटवल टुडेका पत्रकार शशि पन्थीलाई नगरपालिकाका प्रेस सल्लाहकार सलमान खानले आन्तरिक कार्यक्रम भन्दै रोके ।

तर, प्रेस सल्लाहकार खानले आन्तरिक कार्यक्रम भनिरहँदा उक्त कार्यक्रमको नगरसभा सदस्य एवं सिद्धार्थनगर नगरपालिका वडा नम्बर ७ का वडा सदस्य अभिषेक रावलले २७ सेकेण्डको भिडियो सामाजिक सञ्जाल फेसबुकमा पोष्ट गरेका छन् । रावल नेपाली कांग्रेसबाट निर्वाचित वडा सदस्य हुन् ।

भिडियोमा नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत नवराज पौड्यालले बोलेको सुनिन्छ । आन्तरिक कार्यक्रम भनेर पत्रकारलाई फोटो भिडियो खिच्न नदिनु र कार्यक्रममा ३० सेकेण्ड पनि बस्न नदिनु तर, नगरसभा सदस्यले कार्यक्रमको भिडियो नै सार्वजनिक गर्नु ? कति को जायज होला ? प्रश्नचिन्ह उठेको छ ।

नेपाल पत्रकार महासंघ रुपन्देहीका उपाध्यक्ष अमृता अनमोलले लोकतन्त्रमा जनप्रतिनिधि भनेको नागरिकले चुनेर पठाएका ब्यक्ति भएको हुँदा चुनेर गएपछि पनि उनीहरुले गर्ने काम भनेको कुनैपनि ब्यक्तिगत नहुने बताइन् ।

“जनप्रतिनिधिले नागरिकका हितका लागि गरिने नागरिकका काम हुन्, यसर्थ संविधानले गोप्य राख्न भनेका विशेष बाहेक सुचना लुकाउने, निर्णय लुकाउने, सभा सम्मेलन गोप्यरुपमा गर्ने भनेको निरङ्कुशता हो नागरिकको जान्न पाउने हकमाथिको कुठाराघात हो, यसको विरोध गरिनुपर्छ । सिद्धार्थनगरको नगर सभामा पत्रकारलाई प्रवेशमा रोक्नु गलत हो, यस्तो हुनुहुँदैन”– उनको तर्क छ ।

नेपाल पत्रकार महासंघ रुपन्देहीका पुर्व सचिव राम प्रसाद आचार्यले जनप्रतिनिधिले नै कार्यक्रमको सार्वजनिक गर्ने तर पत्रकारलाई सामान्य सुचनाका लागि रोक्ने, सुचनाबाट बञ्चित गर्ने कार्य गलत भएको बताए । “नगरको विशेष सभा सबैको जन चासोको विषय हो यस्तो सभामा पत्रकारको समेत रुची हुन्छ”– आचार्य भन्छन्, “काठमाडौमा लाइभ गरी कार्यक्रम गर्दा भैरहवामा जनचासोका सभामा पत्रकारलाई रोक्नु दुःखद हो ।”

लुम्बिनी प्रेस क्लवका निवर्तमान अध्यक्ष नरेश केसीले विशेष नगर सभा सबैको चासोको विषय भएकाले जनप्रतिनिधि कसरी प्रस्तुत हुन्छन् भन्ने पत्रकारको समेत चासो भएको हुँदा पत्रकारलाई रोकिनु गलत भएको बताउँछन् । “अहिले संस्थागत कार्यक्रम लाइभ भएका छन्, जनताबाट निर्वाचित जनप्रतिनिधिको सभामा पत्रकारलाई प्रवेशमै रोक लगाउनु आवश्यक नभएको केसीको तर्क छ । जनप्रतिनिधिको ब्यक्तिगत स्वार्थ बाहिर आउँछ कि भनेर त्यस्तो गरिएको हुन सक्छ तर त्यस्तो गरिनु हुँदैन आगामी दिनमा सच्याउनुपर्छ”– केसीले भने ।

सिद्धार्थनगर नगरपालिकाले एकीकृत सम्पत्ति करमा साविकको भन्दा २० प्रतिशत बढाए पनि स्थानीयले विरोध गरेका छन् भने नेकपा एमालेका नगर सभा सदस्यहरुले विशेष नगर सभा बहिस्कार गरेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?