ट्रेंडिंग:

>> अर्जेन्टिनामा राष्ट्रपति पदका १७ बढी आकांक्षीबीच प्राथमिक निर्वाचन >> ललिता निवास जग्गा प्रकरणमा गल्ती गरेको छैन : नेपाल >> सडक जाम गर्ने निर्माण व्यवसायीको चेतावनी >> ‘आन्तरिक विशेष अभियान’ ले पार्टीलाई तल्लो तहसम्म बलियो बनाउछ—पुष्पा भुषाल >> युरोप भ्रमण छोट्टाएर स्वदेश फर्किए नेपाल >> जनमत पार्टीकी अनिता देवीले लिइन् मन्त्रीको सपथ >> कर्णाली तटीय क्षेत्रमा उच्च सतर्कता अपनाउन आग्रह >> केरामा पनि बिचौलियाकै राजः किसान उत्पादन गर्छन्, व्यापारी लाभ लिन्छन् >> महाकालीमा पानीको सतह बढ्यो >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक आज पनि बस्दै,उच्चस्तरीय छानवीन समितिबारे निर्णय हुने >> ‘गण्डक टापु पार्क’ को सपना >> विश्व हात्ती दिवसः हात्ती जोगाउनै सकस >> आफै नसुध्रिएको बाल सुधार गृह >> लुम्बिनी प्रदेशः कृषिमा क्रमभंगता किन ? >> सियारीमा न्याय तौलिदै तारा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ‘कुनै पनि पीडितले अन्याय सहनु हुँदैन’— न्यायाधिस कार्की >> एकिकृत समाजवादी पाल्पाको अध्यक्षमा शाही >> कांग्रेसको चेतावनी : सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय समिति नभए समर्थन फिर्ता >> माग पूरा नभए थप आन्दोलन गर्ने शिक्षकको चेतावनी >> दाङमा चेक बाउन्स मुद्धाका फरार प्रतिबादी पक्राउ >> बर्षाका कारण सल्यानमा घर भत्कियो >> हवाई टापु डढेलोः ज्यान गुमाएकाको शव परिवारलाई बुझाउन चुनौति >> विद्युत खरिद बिक्री सम्झौता सम्बन्धी प्रतिवेदनको इप्पानद्वारा स्वागत >> सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय छानवीन आवश्यक : डा. शेखर >> बंगलादेशी नागरिकहरुलाई बन्धक बनाइ फिरौती असुल्नेहरु पक्राउ (भिडियो सहित) >> सुन तस्करीमा संलग्न देखिए पदमा बस्दिन : अर्थमन्त्री >> खोलाले बगाएका बृद्ध मृत फेला >> युवा संघद्वारा वृक्षारोपण र डेंगुविरुद्ध सचेतना >> सत्ता समीकरण फेरिन्न : अर्थमन्त्री >> रोटरी डाउनटाउनले बाड्यो ५० विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक >> पत्रे खोलाले बगाउँदा एकजना बेपत्ता >> प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिनुपर्ने हो : ओली >> एमालेको विशेष पत्रकार सम्मेलन : उच्चस्तरीय छानवीन समितिको अडान छाड्दैनौं >> जीवन कर्कलाको पानी हो, बाँचुन्जेल राम्रो काम गर्नुपर्छ : भैरव रिसाल >> साउन सकिंदै गर्दा पनि आएन हरियो चुरामा लहर >> १४ बुंदे माग राखेर चिकित्सा शिक्षा सरोकार संघर्ष समिति आन्दोलनमा >> मन्त्रीद्वय किंराती र मोदी आउट, नयां दुई मन्त्रीको सपथ आजै >> सुन तस्करी र संसद् अधिवेशनबारे एमालेले विशेष पत्रकार सम्मेलन गर्दै >> पाकिस्तानमा कामचलाउ प्रधानमन्त्री नियुक्त >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक बस्दै,सांसद शर्मा पक्राउबारे आधिकारिक धारणा आउने >> स्थानीय सरकारको असल अभ्यास : नगर सरसफाई तथा हरियाली प्रवर्धन अभियान >> होटल ब्यवसायी संघ कंचनमा सन्तोष थापा >> मान्छे–बाँदरको धपाउने चक्र >> लुम्बिनीलाई विवादित नबनाऊ >> राष्ट्रपति ज्यू– पदको मर्यादा हेक्का रहोस् >> गम्भीर स्वास्थ्य समस्या बन्दै प्रतिजैविक प्रतिरोध >> आफैले बाँडेको जमिन प्रयोगबिहीन हुँदा समेत मुकदर्शक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> न्यू होराइजन अलुमनीमा अमात्य
समाचार

प्रदेश राजधानीमा किसानको तरकारी बेच्न सडक पेटीको सहारा

२४ श्रावण २०८०, बुधबार ०६:१०
सोमबार, ०८ साउन २०८०

लमही, २४ साउन ।  लमही नगरपालिकाले तरकारी बजार व्यवस्थापन नगर्दा आफूले उत्पादन गरेको तरकारी बेच्न किसानहरू लमहीका सडक पेटीमा आश्रय लिँदै आएका छन । तरकारी विक्रि वितरणका लागि निश्चित स्थान नहुँदा उनीहरू सडक पेटीमा आश्रय लिँदै आएको बताउँछन ।

लमही नगरपालिकाका अधिकांश वडाहरूमा मौसमी तथा वेमौसमी तरकारी उत्पादनका लागि हव मानिन्छ । यहाँका किसानहरू तरकारी उत्पादन गर्दै आफैले उत्पादन गरेको तरकारी लमही बजारमा बसेर आफैले बिक्रीवितरण गर्दै आएका छन । लमहीमा दैनिक सयौ क्वीन्टल तरकारी बिक्री हुने गर्दछ । तरकारी संकलन केन्द्र नभएका कारण स्वयं किसानहरूले उत्पादन र बिक्री स्वयं आफैैले गर्ने गर्दछन ।
संकलन केन्द्र नहँुदा आफूले उत्पादन गरेको तरकारी कहाँ राखेर बिक्री गर्ने भन्ने स्वयं किसानलाई नै थाहा नहुने तरकारी उत्पादन कृषक रामविलास चौधरी बताउँछन । ‘पानी नआउँदा त सजिलै लमहीका सडकमा बस्छौं पानी आयो भने कहाँ बसेर बेच्ने भन्ने अन्यौल हुन्छ । बजारमा रहेका घरहरूका पेटीमा आश्रय लिन्छौं,’ उनले भने ।

यद्यपि पेटीहरूमा आश्रय लिन भने यति सहज नभएको अर्का व्यापारी रामपति चौधरी बताउँछिन । फोहोर हुन्छ भन्छन । बिहान सरसफाइको वेलामा पिँढीमा बसेपछि सफाइ गर्न पाउँदैन अनि मालिक फोहोरो भयो भन्दै कराउँछन मलिनो मुहार लगाउँदै चौधरी भन्छिन ।
१५ वर्ष भयो तरकारी उत्पादन गरेर आफैले बिक्री गरेको । कति निर्वाचन भए सबै निर्वाचनमा तरकारी बिक्री वितरणलाई व्यवस्थापन गर्छौ भन्दै भोट माग्छन दियो  निर्वाचन जिते पछि फर्किए हामीलाई हेरेका पनि छैनन लमही नगरपालिका–७ भैसकुर्माकी सिता चौधरीले दुखेसो गरिन । केही समय हामी लमहीको सार्वजनिक बगैंचामा तरकारी राख्ने बिक्री गर्ने गरेका थियौं । त्यहाँबाट पनि हटाइयो अहिले सडकमै बेच्छौं पानी आउँदा तरकारी कहाँ लाने स्थानीय सरकारले सुनेन् उनले भनिन ।

यता लमही नगरपालिकाका पूर्व मेयर कुल बहादुर केसीले आफनो पहिलो कार्यकालबाट लमहीलाई राष्ट्रिय तरकारी उपजकेन्द्र बनाउने कार्ययोजना सहित पारित गरेका थिए । त्यसका लागि लमही नपा ४ मा रहेको पुरानो कृषि उपज केन्द्रलाई पुनमर्मत समेत गरिएको लमही नगरपालिका ५ का वडा अध्यक्ष ओम प्रसाद सुवेदीले बताए ।

सो स्थानमा प्रदेश सरकारको ट्रमा सेन्टर बनाउने जग्गा छनौटमा परे लगत्तै कृषि उपज केन्द्रका निर्माणधिन संरचना भत्काइएको पनि उनले बताए । लमही नगरपालिकाका मेयर जोगरा चौधरीले भने तरकारी संकलनको लागि उपयुक्त जग्गाको खोजीमा रहेको बताउँछन । उनले ढिलो भए पनि किसानलाई राहत हुने गरि आफ्नो कार्यकालमा व्यवस्थापन गर्ने बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?