ट्रेंडिंग:

>> अर्जेन्टिनामा राष्ट्रपति पदका १७ बढी आकांक्षीबीच प्राथमिक निर्वाचन >> ललिता निवास जग्गा प्रकरणमा गल्ती गरेको छैन : नेपाल >> सडक जाम गर्ने निर्माण व्यवसायीको चेतावनी >> ‘आन्तरिक विशेष अभियान’ ले पार्टीलाई तल्लो तहसम्म बलियो बनाउछ—पुष्पा भुषाल >> युरोप भ्रमण छोट्टाएर स्वदेश फर्किए नेपाल >> जनमत पार्टीकी अनिता देवीले लिइन् मन्त्रीको सपथ >> कर्णाली तटीय क्षेत्रमा उच्च सतर्कता अपनाउन आग्रह >> केरामा पनि बिचौलियाकै राजः किसान उत्पादन गर्छन्, व्यापारी लाभ लिन्छन् >> महाकालीमा पानीको सतह बढ्यो >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक आज पनि बस्दै,उच्चस्तरीय छानवीन समितिबारे निर्णय हुने >> ‘गण्डक टापु पार्क’ को सपना >> विश्व हात्ती दिवसः हात्ती जोगाउनै सकस >> आफै नसुध्रिएको बाल सुधार गृह >> लुम्बिनी प्रदेशः कृषिमा क्रमभंगता किन ? >> सियारीमा न्याय तौलिदै तारा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ‘कुनै पनि पीडितले अन्याय सहनु हुँदैन’— न्यायाधिस कार्की >> एकिकृत समाजवादी पाल्पाको अध्यक्षमा शाही >> कांग्रेसको चेतावनी : सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय समिति नभए समर्थन फिर्ता >> माग पूरा नभए थप आन्दोलन गर्ने शिक्षकको चेतावनी >> दाङमा चेक बाउन्स मुद्धाका फरार प्रतिबादी पक्राउ >> बर्षाका कारण सल्यानमा घर भत्कियो >> हवाई टापु डढेलोः ज्यान गुमाएकाको शव परिवारलाई बुझाउन चुनौति >> विद्युत खरिद बिक्री सम्झौता सम्बन्धी प्रतिवेदनको इप्पानद्वारा स्वागत >> सुन प्रकरणमा उच्चस्तरीय छानवीन आवश्यक : डा. शेखर >> बंगलादेशी नागरिकहरुलाई बन्धक बनाइ फिरौती असुल्नेहरु पक्राउ (भिडियो सहित) >> सुन तस्करीमा संलग्न देखिए पदमा बस्दिन : अर्थमन्त्री >> खोलाले बगाएका बृद्ध मृत फेला >> युवा संघद्वारा वृक्षारोपण र डेंगुविरुद्ध सचेतना >> सत्ता समीकरण फेरिन्न : अर्थमन्त्री >> रोटरी डाउनटाउनले बाड्यो ५० विद्यार्थीलाई विद्यालय पोसाक >> पत्रे खोलाले बगाउँदा एकजना बेपत्ता >> प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिनुपर्ने हो : ओली >> एमालेको विशेष पत्रकार सम्मेलन : उच्चस्तरीय छानवीन समितिको अडान छाड्दैनौं >> जीवन कर्कलाको पानी हो, बाँचुन्जेल राम्रो काम गर्नुपर्छ : भैरव रिसाल >> साउन सकिंदै गर्दा पनि आएन हरियो चुरामा लहर >> १४ बुंदे माग राखेर चिकित्सा शिक्षा सरोकार संघर्ष समिति आन्दोलनमा >> मन्त्रीद्वय किंराती र मोदी आउट, नयां दुई मन्त्रीको सपथ आजै >> सुन तस्करी र संसद् अधिवेशनबारे एमालेले विशेष पत्रकार सम्मेलन गर्दै >> पाकिस्तानमा कामचलाउ प्रधानमन्त्री नियुक्त >> कांग्रेस संसदीय दलको बैठक बस्दै,सांसद शर्मा पक्राउबारे आधिकारिक धारणा आउने >> स्थानीय सरकारको असल अभ्यास : नगर सरसफाई तथा हरियाली प्रवर्धन अभियान >> होटल ब्यवसायी संघ कंचनमा सन्तोष थापा >> मान्छे–बाँदरको धपाउने चक्र >> लुम्बिनीलाई विवादित नबनाऊ >> राष्ट्रपति ज्यू– पदको मर्यादा हेक्का रहोस् >> गम्भीर स्वास्थ्य समस्या बन्दै प्रतिजैविक प्रतिरोध >> आफैले बाँडेको जमिन प्रयोगबिहीन हुँदा समेत मुकदर्शक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> न्यू होराइजन अलुमनीमा अमात्य
संस्कृति

‘आदिवासी जनजाति समूदाय अधिकार रक्षामा उपमहानगर प्रतिवद्ध’

२५ श्रावण २०८०, बिहीबार ०६:०१
सोमबार, ०८ साउन २०८०

बुटवल, २५ साउन ।

बुटवल उउपमहानगरपालिकाकी उपप्रमुख सावित्रादेवी अर्यालले आदिवासी जनजातीका हक अधिकार सुनिश्चित गर्न उपमहानगर प्रतिवद्ध रहेको बताएकी छन् ।

२९ औं अन्तर्राष्ट्रिय विश्व आदिवासी जनजाति दिवसको अवसरमा आयोजित शुभकामना आदानप्रदान कार्यक्रममा बोल्दै उनले यस्तो बताएकी हुन् ।

“आदिवासी जनजाति आन्दोलनमा सहभागी बनौं, परम्परागत ज्ञान, सीपको प्रवर्द्धन गर्दै पुख्र्यौली भूमि, भाषा र संस्कृतिको संरक्षण गरौं” भन्ने मूल नाराका साथ कार्यक्रमको आयोजना गरिएको थियो । नेपाल आदिवासी जनजाति महासंघ उपमहानगर सदस्य परिषद बुटवलको आयोजनामा भएको शुभकामना आदानप्रदान कार्यक्रममा बोल्दै उपप्रमुख अर्यालले जनजातिका हक, अधिकार र सुरक्षाको सुनिश्चित गरी जनजातिका समस्या समाधानमा सदैव लागि परिरहेको बताइन् ।

उनले जनजाति समूदायको साथमा रहेर आगामी दिनमा समेत अगुवाई गर्ने बताइन् । जनजातिका आआफ्नै भाषा, संस्कृति, भेषभूषा र परम्पराको जगेर्ना र संरक्षणमा सबै जनजातिहरु एकजुट भएर लागि पर्नुपर्नेमा उनले जोड दिइन् ।

उपप्रमुख अर्यालले विशेष गरी जनजाति महिलाहरु आत्मनिर्भर बनेर समाज परिवर्तनमा अग्रसर भएर लागि पर्न र निरन्तर अगाडि बढ्न समेत आग्रह गरिन् । उनले आदिवासी जनजाति समूदाय समान रुपमा अगाडि बढ्न पाउनुपर्नेमा जोड दिइन् । जनजाति समूदायका आ–आफ्ना हक, हित र अधिकार प्राप्तिका लागि राज्यसँग आफ्ना मागहरु शान्तिपूर्ण आन्दोलनबाट राख्नुपर्ने बताइन् ।

हरेक आदिवासी जनजाति महिलाहरु चुलो चौकिमा मात्र सिमित नरही आर्थिक, सामाजिक, शैक्षिक, स्वास्थ्य, न्यायिक, राजनैतिक जस्ता हरेक क्षेत्रमा अग्रसर र आत्मविश्वासी भएर आत्मनिर्भर बन्न समेत आग्रह गरिन् । उनले आफू नेतृत्वमा आन्दोलनबाट नै आएको र आफ्ना हक अधिकार पाउन आन्दोलन गरेको दावी गर्दै आन्दोलनबाट नै धेरै उपलब्धी गरेको बताइन् ।

कार्यक्रममा नेपाल आदिवासी जनजाति महासंघ बुटवल उपमहानगर समन्वय परिषदका अध्यक्ष अरुण श्रेष्ठले आदिवासी जनजाति समुदाय एकजुट भएर अगाडि बढ्न अपिल गरे । उनले आदिवासी जनजाति समुदायको सर्वाङ्गीण विकासका लागि राज्यको तीनै तहको ध्यानाकर्षण गराए ।

आदिवासी जनजाति समुदायको भाषा, संस्कार तथा संस्कृति राज्यको सम्पति भएकाले यसको संरक्षण र सम्बर्द्धनमा उचित ढङ्गले राज्यको ध्यान जानुपर्ने कुरामा समेत बुटवल उपमहानगरपालिकाको ध्यानाकर्षण गराए ।

कार्यक्रममा फोनिज रुपन्देहीका अध्यक्ष सोनु थापाले आदिवासी जनजातिहरु सबैले आफ्ना समूदाय र जातिको हक र अधिकार प्राप्तिका लागि आफ्नो ठाउँबाट महत्वपूर्ण भूमिका खेल्नुपर्नेमा जोड दिए ।

विश्व आदिवासी जनजाति दिवस मनाईरहँदा कतिपय देशहरुले सार्वजनिक विदा दिएको जानकारी गराउँदै उनले सरकारले पूर्वमा सार्वजनिक विदा दिएपनि लुम्बिनी प्रदेशमा भने सार्वजनिक विदा नदिईएको भन्दै आपत्ति जनाए ।

जनजाति समुदायका भाषा, भेषभूषा र संस्कृतिको जगेर्ना गर्न राज्यले दायित्व बहन गर्नुपर्नेमा जोड दिए । जनजाति समुदाय लामो समयसम्म निदाएकाले अब जाग्नुपर्ने नेपाल महिला मगर संघका केन्द्रीय सचिव चन्दा थापाले बताइन् । कार्यक्रम, सभा, समारोहमा उपस्थित भएर , भाषा मात्र बोलेर र आफ्नो भेषभूषा प्रदर्शन गरेर मात्र आदिवासी जनजाति समुदायले आफ्ना, हक, अधिकार र पहिचान प्राप्त गर्न नसक्ने बताउँदै त्यसका लागि आन्दोलन गर्नुपर्ने बताइन् ।

तीन तहको सरकारले आदिवासी जनजाति समूदायको पहिचान गरी भाषा, भेषभूषा, संस्कृति, मूल्य मान्यता, रितिरिवाज र परम्पराको जगेर्ना र संरक्षणमा जोड दिनुपर्ने बताइन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?